Bonjour à tous, voilà les résultats du Show betta à Louvres. Je n'ai pas eu le temp de traduire, mais c'est très simple à comprendre.
HALFMOONS MALES:Red category:
1st place - Claude MATHONNET
2nd place - chalerm BURNUMTH
3rd place - Hermanus J. HARYANTO
Blue category:
1st place - Preecha AMMARA
2nd place - Phenphak IASAKUN
3rd place - Plasith PROMAKUL
Black melano category:
1st place - Claude MATHONNET
2nd place - Preecha AMMARA
Pattern category:
1st place - Phenphak IASAKUN
2nd place - Phenphak IASAKUN
3rd place - Charlem BURNUMTH
Marble category:
1st place - Preecha AMMARA
2nd place - Savan VANG
Multicolor category:
1st place - Preecha AMMARA
2nd place - Claude MATHONNET
3rd place - Preecha AMMARA
Yellow category:
1st place - Preecha AMMARA
2nd place - Phenphak IASAKUN
Form and finnage category:
1st place - Claude MATHONNET
2nd place - Claude MATHONNET
3rd place - Claude MATHONNET
Copper gold category:
1st place - Preecha AMMARA
2nd place - Phenphak IASAKUN
3rd place - Plasith PROMAKUL
CROWNTAIL MALES:All colors categories:
1st place - Hermanus J. HARYANTO
2nd place - Hermanus J. HARYANTO
3rd place - Hermanus J. HARYANTO
DOUBLE TAILS MALES:All colors categories:
1st place - Charlem BURNUMTH
2nd place - Preecha AMMARA
3rd place - Plasith PROMAKUL
HALFMOON FEMALES:Dark body category:
1st place - Claude MATHONNET
2nd place - Preecha AMMARA
3rd place - Preecha AMMARA
Light body category:
1st place - Preecha AMMARRA
2nd place - Phenphak IASAKUN
3rd place - Phenphak IASAKUN
CROWNTAIL FEMALES:1st place - Hermanus J. HARYANTO
2nd place - Preecha AMMARA
3nd place - Preecha AMMARA
GRAND CHAMPION ( BOS ) - 1st in multicolor category bred by
Preecha AMMARA2 RUNNER GRAND CHAMPION ( RBOS ) - 1st in red category bred by
Claude MATHONNETBOS CROWNTAIL - Bicolor CT male bred by
Hermanus J.HARYANTOBOS DOUBLE TAILS - Royal blue DT male bred by
Charlem BURNUMTHBOS FEMALE - 1st in dark body category bred by
Claude MATHONNETBOS PLAKAT - Red halfmoon plakat bred by
Hermanus
J.HARYANTO-------------------------------------------------------------------------------------
Judges: Yia L. - Franz A. - Leuam C
-------------------------------------------------------------------------------------
The show betta room
The bettas stand
The primes
After the judging test, we have selected Franz A. and Leuam C. to judge with us
Judging bettas by categories
" Chuuut!...judging...! "
Winners
1st, 2nd and 3rd winners of each categories
Finish judging, the results of the best fishes is there!!
People looking for the winners fishes
Taking pictures of the winners
People looking the fishes
Me explainning the bettas judgment and betta standard
After, we took a break....Patrick talked about his travelling in Thailand...
...a small betta selling...and that's finished
The fishes:
The Grand Champion
RBOS
1st in Crowntail
2nd in Crowntail
1st in Plakat
2nd in plakat
1st in Double tails
BOS HM female
1st in Crowntail female
1st in copper gold
2nd in irridente category
3rd in irridente category
3rd in multicolor
Some fishes...
-------------------------------------------------------------------------------------
Hi all,
This 1st Hmong Betta Club was a succes! Really funny and HOT! I am happy and would like to thank people living far or near Louvres who have taken time to come and participate with us.
Special thanks to Preecha AMMARA, Charlem BURNUMTH, Phenphak IASAKUN, Plasith PROMAKUL and Hermanus Haryanto who intesrested in our Show and send fishes to us to particpate.
Special thanks to Franz and Loune who help us to manage our Show Betta Room
Special thanks to Patrick and Yohanna ROBERT for the Show Betta Room
Special Thanks to Christian ROBERT for cooking :D!!
And some BIG congratulations to ALL WINNERS!!!
Hope to see you all next year 2006! :-X :-X :-X
Best regards.
Yia L.